زنگ خطر آژانس ایدز سازمان ملل به صدا درآمد

1395/4/24

آژانس ایدز سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد که روند کاهش میزان ابتلای بزرگسالان به بیماری ایدز، متوقف شده و برای اجتناب از شیوع مجدد این بیماری اقدام جدی لازم است. آژانس ایدز سازمان ملل در یک گزارش اعلام کرد در طول پنج سال گذشته به طور متوسط سالانه ١.٩ میلیون نفر به بیماری ایدز مبتلا شده اند. در حال حاضر مجموعا ٣٦.٧ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری خطرناک مبتلا هستند.

اکنون تعداد بزرگسالان مبتلا به ایدز در اروپای شرقی، آسیای مرکزی، سواحل کاراییب، خاورمیانه و آفریقای شمالی، روبه افزایش است. منظور از بزرگسالان مبتلا به ایدز، افراد بالای ١٥ سال مبتلا به این بیماری است. مایکل سیدیبه مدیر اجرایی آژانس ایدز سازمان ملل در یک کنفرانس خبری در ژنو در این رابطه گفت: «ما یک فرصت پنج ساله در اختیار داریم. اگر این فرصت را از دست بدهیم، با شیوع مجدد این بیماری و مقاومت آن مواجه می شویم و امکان کنترل این بیماری مسری و ریشه کن کردن آن را تا سال ٢٠٣٠ میلادی از دست می دهیم.»

ویروس HIV از زمانی که در ٣٥ سال قبل به دنیای ما وارد شد، اثرات مخرب بسیاری را برجای گذاشت. در این مدت بیش از ٣٥ میلیون نفر در اثر بیماری های مرتبط با ایدز جان خود را از دست دادند و در حدود ٧٥ میلیون نفر به این ویروس آلوده شده اند. خطر آلودگی زنان جوان بین ١٥ تا ٢٤ سال توسط ویروس HIV بسیار بالا است و در سال گذشته ٢٠ درصد از بزرگسالانی را که به ویروس ایدز مبتلا شدند، این قشر تشکیل می دهد.

راهکارهای جلوگیری از HIV در زنان ساکن جنوب صحرای آفریقا موثر نیستند و این افراد نیازمند بهره گیری راهکارهای دیگری هستند. بر اساس گزارش آژانس ایدز سازمان ملل، در زمینه مقابله با ایدز در کودکان، پیشرفت های چشمگیری حاصل شده و میزان موارد جدید ابتلا به این بیماری در بین کودکان از سال ٢٠٠١ تا کنون ٧٠ درصد کاهش داشته است. اما در بین بزرگسالان این روند کاهش ابتلا به بیماری از سال ٢٠١٠ میلادی یعنی درست از زمانی که کمک های خیرخواهانه برای مبارزه با ایدز به حداقل میزان خود رسید، متوقف شده است. میزان کمک های خیرخواهانه درسال ٢٠١٣ میلادی در حدود ٩.٧ میلیارد دلار بود اما در سال ٢٠١٥ میلادی به حدود ٨.١ میلیارد دلار رسید.

منبع: UNAIDS / خبرگزاری ایرنا