پوستر روبان قرمز، جشنواره‌ای برای حرکت سریع به سوی پایان ایدز

1395/7/8

 

از عصر ۴ مهرماه،‌ جشنواره بین المللی پوستر روبان قرمز با هدف "حرکت سریع به سوی پایان ایدز" در فرهنگسرای ملل گشایش یافت. این نمایشگاه به مدت یک هفته جهت بازدید عمومی از ساعت ٩ صبح الی ٢٠ در محل گالری فرهنگسرای ملل در خدمت علاقمندان است که در پایان هفته ی نمایشگاه، مورخ ١٠ مهر، مراسم اختتامیه این جشنواره برای معرفی برگزیدگان و اهدای تندیس از ساعت ١٦ الی ١٨ برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ جشنواره بین المللی پوستر روبان قرمز با هدف رسیدن به مهار همه گیری ایدز تا سال ٢٠٣٠ هم راستا با هدف جهانی، از بهمن ماه سال گذشته کار خود را در سه بخش کارگاه، مسابقه ی داخلی و مدعوین بین المللی با دریافت بیش از ٦٠٠ اثر از کشور های هلند، مجارستان، لهستان، فرانسه، آمریکا، یونان، مکزیک، ایتالیا، کره جنوبی، روسیه، چین، اکوادور، عراق، سوییس، قرقیزستان و ایران آغاز کرد.

در همین راستا، ایران نیز متعهد شده است تا سال ٢٠٢٠، ٩٠ درصد موارد مبتلا را شناسایی کنند، ٩٠ درصد افراد شناسایی شده تحت درمان داروهای ضد رتروویروس قرار گیرند و ٩٠ درصد افراد تحت درمان، بار ویروس در بدن شان به قدری کاهش یابد که قدرت انتقال به سایرین به حداقل ممکن برسد. برای رسیدن به این مهم، مهمترین مشکل ها؛ آگاهی کم مردم، کمبود مهارت های زندگی، انگ و تبعیض در مورد بیماری است. به همین دلیل مسوولان این جشنواره می می خواهند تا با برگزاری چنین برنامه هایی قدمی در راستای رسیدن به پایان ایدز و حل مشکلات موجود برداشته باشند.

در این راستا، بهترین انتخاب، استفاده از هنر است؛ هنر می تواند بینش مخاطبان را تغییر داده و خلاقیت آنان را درگیر کند. هنر می تواند سبب شود طلسم باورهای نادرست در جامعه به مرور شکسته شود، پیش داوری های رایج به تدریج از بین رود و درک همه جانبه از این بیماری بهبود یابد.

این جشنواره با انتخاب ١٠٠ اثر که داوری آن توسط الکساندرا فالدین (روسیه)، مایکل ایوا (آمریکا)، بیونگ ایل سونگ (کره جنوبی)، المر سوسا (مکزیک)، کریستوفر اسکات (اکوادور)، اونیش امین الهی (ایران) و محمد اردلانی (ایران) در بخش فنی گرافیک و در بخش علمی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه بیماری ایدز UNAIDS، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران، موسسه کاهش آسیب پیام آوران همیاری، آقای شهریار پارسه به عنوان هنرمند فعال در زمینه HIV/AIDS و گروهی از افرادی که به نوعی با ویروس HIV زندگی می کنند، انجام و برگزار شد.

افتتاحیه این جشنواره ١٦ خرداد امسال، در پردیس ملت گشایش یافت که در این نمایشگاه افرادی چون؛ مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل و رئیس کمیته ایدز وزارت بهداشت نیز در کنار هنرمندان و عموم مردم، حضور یافتند. طی برگزاری نخستین نمایشگاه، سرکار خانم دکتر کازرونی، ضمن خرسندی از برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان و اثرات ارزشمندی که در زمینه ایدز به وجود آمده است، نقش هنرمندان را نقش پررنگی در مسیر پایان دادن به ایدز دانستند.

از محورهای اصلی اعلام شده در این جشنواره می توان به "تشخیص و درمان به موقع، بهبود کیفیت زندگی"، "تشخیص و درمان به موقع، پایان همه گیری ایدز"، "در صورت رفتار پرخطر، آزمایش به موقع، درمان به موقع"، "آزمایش به موقع مادر باردار، درمان به موقع مادر مبتلا، تولد نوزاد غیر مبتلا"، "به سرعت به سوی پایان ایدز" و "من هم آزمایش (اچ آی وی) می دهم" اشاره کرد.

منبع: خبر  آنلاین