آغاز بکار نشست کشوری کنترل ایدز در اهواز

1395/11/3

نشست کشوری هماهنگی نحوه عملیاتی شدن چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز

نشست کشوری هماهنگی نحوه عملیاتی شدن چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز در ایران در اهواز آغاز بکار کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان، در این نشست مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در ایران با بیان اینکه 40 تا 50 هزار نفر از افراد مبتلا به اچ آی وی از بیمار خود اطلاع ندارند گفت: بر اساس پیش بینی های منطقه ای حدود ۷۵ هزار نفر با اچ ای وی در ایران زندگی می کنند که حدود ۳۲ هزار نفر از این افراد شناسایی شده است.

دکتر فرداد درودی افزود: یافتن راهکارهایی برای مراجعه راحت تر این افراد مبتلا به اچ آی وی به مراکز درمانی، اطلاع یافتن و درمان افراد که از بیماری خود اطلاع ندارند و نیز  تسهیل در اجرای برنامه راهبردی چهارم اچ آی وی که با همکاری ۲۳ دستگاه و وزارتخانه در حال اجرا است از جمله هداف این نشست می باشد. وی با اشاره به اینکه  منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا جزء مناطق با پوشش درمان پایین و امکانات پیشگیری محدود است و در این مناطق به دلایل مختلف اجتماعی مانند جنگ، فقر و موارد دیگر، به بیماری اچ آی وی پرداخته نشده است اظهار داشت : ایران در زمینه کنترل اچ آی وی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سرآمد است و اقدامات ایران برای کنترل اچ آی وی می تواند سرمشق بقیه کشورها قرار گیرد.

درودی ادامه داد: ایران متعهد است بر طبق برنامه استراتژیک کنترل ایدز تا چهار سال دیگر ۹۰ درصد افراد مبتلا به ایدز شناسایی و مورد درمان قرار گیرند که درمان از مهمترین روش ها حتی برای پیشگیری است، چون سطح ویروس را در بدن پایین آورده و انتقال را بی نهایت کم می کند. در این نشست علاوه بر مدیران کشوری، مسئولان استانی، کارشناسان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، تهران، البرز، گیلان، مازندران، اردبیل، اراک، سمنان، شاهرود، خمین، دزفول، آبادان، بهبهان و شوشتر حضور دارند. نشست کشوری هماهنگی نحوه عملیاتی شدن چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز در ایران تا چهارم آذر ماه در اهواز ادامه دارد.

40 تا 50 هزار بیمار مبتلا به HIV در ایران از بیماری خود اطلاع ندارند

مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در ایران گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها 75 هزار نفر در ایران با HIV زندگی می‌کنند که حدود 40 تا 50 هزار نفر از این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند. به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر فرداد درودی در حاشیه نشست منطقه‌ای هماهنگی نحوه عملیاتی‌شدن چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز در ایران که دیروز (شنبه 2 بهمن ماه) در اهواز برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ این جلسه در ادامه و امتداد سایر برنامه‌هایی که در مناطق مختلف کشور داشتیم، به منظور تسهیل اجرای برنامه راهبردی چهارم HIV برگزار شد. این برنامه در حال حاضر با هماهنگی 233 دستگاه اجرایی و وزارتخانه در حال اجرا است.

وی افزود: برای نخستین بار است که چنین هماهنگی‌ میان دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها برای مقابله با یک معضل مانند HIV صورت می‌گیرد. HIV فقط یک مسئله بهداشتی نیست، بلکه بیشتر یک معضل و آسیب اجتماعی  است  و تنها با هماهنگی بین‌بخشی می‌توان نسبت به کنترل این معضل اطمینان داشت. مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در ایران تصریح کرد: ‌بر اساس پیش‌بینی‌ها 75 هزار نفر در کشور با HIV زندگی می‌کنند که از این رقم حدود 32 هزار نفر ثبت شده‌اند؛ بدین ترتیب حدود 40 تا  50 هزارنفر از این افراد از ابتلای خود به HIV اطلاع ندارند و به سیستم بهداشتی نیز جهت دریافت خدمات لازم متصل  نیستند.

درودی افزود: بنابراین احصا و یافتن راهکارهایی جهت مراجعه راحت‌تر افراد ناآگاه از ابتلای خود به HIV به مراکز  درمانی یکی ازاهداف برگزاری نشست امروز است؛ تا این افراد از وضعیت بیمارای خود مطلع شدند و تحت درمان قرار بگیرند. وی عنوان کرد:‌ طبق برنامه راهبردی چهارم HIV، کشور متعهد به شناسایی 90 درصد از بیماران مبتلا به HIV تا 4 سال آینده و تحت درمان قرار دادن این افراد است. در زمینه بیماری HIV، مسئله درمان از مهمترین مسائل حتی برای پیشگیری است؛ زیرا درمان این بیماری سطح ویروس را در بدن فرد بیمار کاهش می‌دهد و انتقال ویروس به بدن سایر افراد را بی‌نهایت کم می‌کند. بنابراین با هم‌فکری در حال احصا راهکارهایی در خوزستان هستیم تا این اهداف محقق شود.

مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در ایران در پاسخ به چگونگی وضعیت سطح ابتلا بهHIV در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان تصریح کرد: ما نسبت به این موضوع نگاه منطقه‌ای داریم. متاسفانه  خاورمیانه و شمال آفریقا مناطقی با پوشش درمان پایین بیماری ایدز هستند و همچنین پیشگیری از این بیماری در مناطق مذکور بسیار محدود است. در سایر مناطق دنیا HIV تقریبا رو به کاهش است.

درودی ادامه داد: در مناطق خاورمیانه و شمال آفریقا به علل مختلف نظیر فقر، جنگ و ... خیلی به مسئله HIVپرداخته نشده با این وجود ایران در منطقه خاورمیانه در این زمینه سرآمد است. اقدامات ایران در زمینه کنترل HIVمی تواند سرمشق سایر کشورهای منطقه قرار بگیرد، اما این امر نباید ما را فریب دهد. در زمینه HIV باید به کشور  خودمان نگاه کنیم. ما می خواهیم جامعه‌ای عاری از بیماری ایدز داشته باشیم و نسل آینده ایران نسلی عاری از ‌HIV باشد، بنابراین با در اختیار داشتن تمام امکانات تجهیزات و دانش لازم در این زمینه، چرا نباید به این هدف  دست یابیم؟

وی با اشاره به محورهای مختلف برنامه راهبردی چهارم HIV، گفت: یکی از محورهای این برنامه پیشگیری از انتقالHIV از مادر به جنین است. اگر ابتلای مادر به HIV به موقع تشخیص داده شود می توان حداقل نوزاد را حفظ کرد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما