ابداع روشی برای سلامت زنان/ حلقه واژینال، سدی در برابر اچ آی وی

1395/11/27

محققان روش جدیدی ابداع کرده‌اند که تا حد زیادی می‌تواند از زنان در برابر ابتلا به اچ آی وی محافظت کند.
پایگاه اطلاع رسانی باشگاه مثبت/ سرویس خبر: به گزارش سلامت آنلاین،محققان در این روش جدید، یک حلقه واژینال تولید کرده‌اند که پوششی از داروی ضد اچ آی وی روی آن به کار رفته است. این حلقه واژینال روش ایمنی به شمار می‌رود و خطر ابتلا به عفونت اچ آی وی را تا یک سوم کاهش می‌دهد.
به گزارش تایم، ابداع جدید محققان در زنان ۲۵ سال به بالا مؤثرتر عمل می‌کند و معتقدند، زنانی با سن کم‌تر به دلیل عدم استفاده درست از این محصول، نمی‌توانند تا حد زیادی از آن بهره‌مند شوند.
از آنجایی که بیشترین زنان مبتلا به اچ آی وی در آفریقا زندگی می‌کنند، محققان امیدوارند این روش جدید بتواند ایمنی کافی را برای زنانی که در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی هستند، ایجاد کند.
طبق آمار به دست آمده، بیش از نیمی از حدود ۳۷ میلیون مبتلا به اچ آی وی در دنیا زن هستند که بیشترین تعداد آنها در آفریقا زندگی می‌کنند. دانشمندان تاکنون روش‌های مختلفی برای کاهش احتمال ابتلای آنها به اچ آی وی ابداع کرده‌اند تا از این طریق بتوانند از یک روش محافظتی استفاده کنند.
حلقه‌های واژینال در قالب وسایل جلوگیری از بارداری در آمریکا به فروش می‌رسند ولی این حلقه‌های جدید، نسخه‌های جدیدی هستند که آغشته به مواد ضد اچ آی وی  است و دیگر اثر ضدبارداری خود را از دست می‌دهد.
این حلقه واژینال، داروی ضد ویروس را که عمل مسدود‌کنندگی دارد، به بافت اطراف واژن پخش می‌کند. زنان می‌توانند ماهی یک‌بار این حلقه را تعویض کنند. محققان این آزمایش را روی بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ زن آفریقایی مورد بررسی قرار داده‌اند. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد زنانی که از این حلقه‌ها استفاده می‌کنند تا ۶۱ درصد کم‌تر در معرض ابتلا به اچ آی وی قرار می‌گیرند. 
منبع: باشگاه مثبت مشهد