کاهش مهارت کلامی کودکان در پی مصرف داروی درمانی اچ آی وی در مادران باردار

1395/12/2

محققان دانشگاه هاروارد دریافته‌اند دارویی که طی دوران بارداری برای جلوگیری انتقال اچ آی وی از مادر به جنین استفاده می‌شود، می‌تواند موجب کند شدن توسعه کلامی در کودکان شود.
پایگاه اطلاع رسانی باشگاه مثبت / سرویس خبر: به گزارش سرویس علمی خبرگزاری ایسنا، طی این مطالعه 900 نوزاد متولد شده از مادران مبتلا به اچ آی وی که به این ویروس آلوده نشده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. تمامی مادران از داروهای ضد ویروسی نظیر آتازاناویر استفاده می‌کردند.
آتازاناویر (Atazanavir) با نام تجاری ریاتاز (Reyataz) یک داروی ضد ویروسی و مهارکننده پروتئاز اچ آی وی است که با مسدود کردن رشد و گسترش سلول‌های اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) مانع از تکثیر آن در بدن شما می‌شود.
نوزادان در سن یک سالگی تحت آزمایش توسعه مهارت‌ها قرار گرفتند. تعداد 167 نوزادی که مادرانشان در دوران بارداری " آتازاناویر" را مصرف می‌کردند، امتیازهای پایین‌تری در حیطه مهارت اجتماعی و کلامی در مقایسه با 750 کودک دیگر به دست آورده بودند.
علاوه بر این، تفاوت در امتیازهای توسعه مهارت اجتماعی تنها در بین نوزادان مادرانی که درمان ضد ویروسی را در سه ماهه دوم یا سوم آغاز کرده بودند، چشمگیر بود. این امر امکان دارد به این دلیل باشد که زنانی که "آتازاناویر" را در سه ماهه اول بارداری شروع کردند به روند مصرف دارویی ضد ویروسی متفاوتی در آینده تغییر پیدا می‌کنند.
امتیازهای کسب شده در مهارت‌های فیزیکی و رفتاری بین دو گروه کودکان دیده نشد. این نتایج تنها موید رابطه است و دلیلی مبنی بر رابطه علت و معلول نیست.
این پژوهش در مجله "AIDS" منتشر شده است.
منبع: باشگاه مثبت مشهد