انگ و ترس از تنهایی ازعلل مقاومت در برابر آزمایش اچ آی وی

1395/12/7

جدیدترین مطالعات نشان می دهد که اکثر افراد از آزمایش اچ آی ویهراس دارند؛ به همین دلیل نیمی از 35 میلیون فرد مبتلا به اچ آی وی هنوز حاضر به انجام آزمایش نیستند.

پایگاه اطلاع رسانی باشگاه مثبت/ سرویس خبر: به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، ترس از جواب آزمایش اچ آی وی، مهمترین دلیلی است که افراد به ندرت حاضر می شوند مورد آزمایش قرار گیرند. آینده مبهم و زندگی سرد بیماران مبتلا به اچ آی وی و انگ و تبعیض های اجتماعی از مهمترین دلایلی هستند که فرد را به سمت مقاومت در برابر تشخیص و درمان هدایت می کند.

در حالیکه امروزه امکان تشخیص اچ آی وی با تلفن های هوشمند و تست خانگی با 99 درصد دقت میسر شده است؛ افراد حاضر به امتحان نیستند و ترجیح می دهند این بیماری مهلک را انکار کنند.

خاموش ماندن بیماری علاوه بر افزایش احتمال انتقال به روش های رایج از جمله تجهیزات دندانپزشکی و آرایشگاهی و روابط جنسی محافظت نشده، امکان کنترل بیماری را از بین می برد؛ زیرا در صورت تشخیص به موقع می توان با استفاده از مراقبت های بهداشتی و پزشکی، زندگی بیمار را نجات داد.

محققان معتقدند تنها راه حل این مشکل، افزایش آگاهی افراد جامعه و تاکید بر این نکته است که اچ آی وی در صورت تشخیص در مراحل اولیه، قابل درمان است.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، حدود 60 درصد از جوانان آمریکایی مبتلا به اچ آی وی، از عفونت خود آگاه نیستند و به راحتی و بدون درمان، از کنار بیماری می گذرند.

 اچ آی وی، ویروس نقص سیستم ایمنی است که سبب عفونت سلول های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می شود. با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می شود. 10 تا 15 سال طول می کشد تا فرد آلوده به اچ آی وی به ایدز مبتلا شود. ایدز از سوی سازمان جهانی بهداشت، به عنوان ششمین بیماری کشنده نام گرفته است. در حال حاضر بیش از 35 میلیون نفر در سراسر جهان  مبتلا به اچ آی وی هستند و تابه حال حدود 39 میلیون نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.

منبع: باشگاه مثبت مشهد