اتصال پروتئین به نانوذرات برای تحریک سیستم ایمنی بدن در مقابل اچ آی وی

1395/12/8

اتصال سه بخش پروتئین، نانوذرات و بخش کمکی می‌‌تواند سیستم ایمنی بدن را علیه  اچ آی وی تحریک کند.

پایگاه اطلاع رسانی باشگاه مثبت/ سرویس خبر: به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان ، محققان دانشگاه بوفالو مدل زیستی ساختند که واکسن اچ آی وی را توسعه می‌بخشد و سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار می‌دهد. آنها راهی برای چسباندن آسان و مؤثر پروتئین‌ها به نانوذرات از طریق مخلوط کردن آنها با هم ابداع کردند. مرتبط‌ سازی درمان‌های پزشکی مبتنی بر پروتئین‌ها به نانوذرات معمولاً کار دشواری است، که همین عامل استفاده پزشکان را از پروتئین‌ها برای درمان بیماری‌های جدی محدود کرده است.

LoveIIسرپرست این تحقیقات توضیح می‌دهد: ما ثابت کرده‌ایم که می‌توان پروتئین‌ها را به راحتی مانند یک چسب ‌نواری محکم به نانوذرات متصل کنید که از هم جدا نشوند.

برای تست عملکرد مدل جدید، محققان یک عامل ایمنی کمکی برای افزایش اثر بخشی واکسن و درمان دارویی به آن اضافه کردند و دریافتند که سه بخش پروتئین، نانوذرات و بخش کمکی، با هم برای تحریک پاسخ ایمنی علیه ویروس ایدز عمل می‌کنند. آنها همچنین پروتئین‌هایی را که سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند آزموده و دریافتند که این مدل اتصالی جدید مانند یک موشک مهاجم برای تومورها عمل می‌کند. نانوذرات هدف توانایی لازم برای درمان سرطان را با هدف قراردادن سلول‌های سرطانی خاص به جای آزاد کردن داروهای ضد سرطان در سراسر بدن دارند.

منبع: باشگاه مثبت مشهد