آزمایش داروی پیشگیری از ایدز موفقیت آمیز بود

1395/12/11

تراوادا(Truvada)  ،یکی از داروهای پیشگیری از اچ آی وی، مرحله آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. 

پایگاه اطلاع رسانی باشگاه مثبت/ سرویس خبر: به گزارش ایرنا از ساینس، این دارو خطر ابتلا به عفونتاچ آی ویرا در افرادی که در معرض خطر این ویروس قرار داشتند، تا ٩٢ درصد کاهش داده است. به گزارش مرکز پیشگیری و نترل بیماری های آمریکا، منظور از افرادی که در معرض خطر هستند، یکی از زوجینی است که طرف مقابل به ویروس آلوده است و روابط جنسی کنترل نشده دارند یا معتادانی که از سرنگ مشترک استفاده می کنند. نتیجه آزمایش اچ آی وی در این افراد پس از یک دوره سه ساله که از دارو استفاده می کردند، منفی گزارش شده است.

این مطالعه یک کارآزمایی بالینی است و تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است؛ ولی نتیجه بسیار امیدوارکننده است. دارویTruvada در سال ٢٠٠٤ میلادی توسطFDA تایید شد. این دارو برای کاهش اچ آی وی در خون افرادی که به این بیماری مبتلا هستند مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند علایم بیماری را کاهش دهد و از گسترش آن تا حدی جلوگیری کند. سه سال قبل این دارو به عنوان یک داروی پیشگیری کننده ویروس در افرادی که در معرض خطر بودند، ولی به ویروس مبتلا نشده بودند، مورد آزمایش قرار گرفت. در این مطالعه ٦٥٧ داوطلب شرکت کردند، با اینکه دارو عوارض جانبی مانند درد استخوان و برخی مشکلات کلیوی به دنبال داشت، نتیجه موفقیت آمیز بود و هیچ تن از ٦٥٧ نفر، به ویروس آلوده نشدند.

اچ آی وی سلول های CD٤+ Tرا آلوده می کند. این سلول ها نقش مهمی در سیستم ایمنی بازی می کنند و بدن را در مقابل بیماری ها محافظت می کنند. با پیشرفت اچ آی وی، تعداد سلول های Tفعال در سیستم ایمنی کاهش می یابد، تا جایی که سیستم ایمنی نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد و در این حالت اچ آی وی به ایدز (AIDS، مخفف acquired immune deficiency syndrome) تبدیل می شود. به گزارش سازمان پیشگیری و کنترل بیماری ها، در آمریکا حدود ١.٢ میلیون نفر به عفونت اچ آی وی مبتلا هستند که حدود ١٤ درصد از این افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند.

منبع: باشگاه مثبت کرمانشاه