نقش موثر ورزش در کاهش اثرات مخرب ایدز

1395/12/12

طبق مطالعات جدید، بیماران مبتلا به HIV علاوه بر دریافت دارو می‌توانند از برنامه‌های ورزشی درمانی در خانه استفاده کنند.
پایگاه اطلاع رسانی باشگاه مثبت/ سرویس خبر: به گزارش ایسنا، حدود 1.2 میلیون نفر در آمریکا مبتلا به ویروس HIV هستند. یکی از اساتید دانشگاه وسترن ریورس می‌گوید: بیماران HIV در کنار این بیماری به بیماری‌های مزمن دیگری نیز مبتلا می‌شوند. آنها در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.
بررسی‌ها نشان داده است افرادی که ویروس HIV دارند، می‌توانند فعالیت فیزیکی با شدت متوسط تا زیاد انجام دهند. به این ترتیب این افراد کلسترول پایین‌تر و سلامت ذهنی و شناختی بالاتری خواهند داشت.
محققان تلاش می‌کنند تا برنامه ورزش مخصوص بیماران HIV طراحی کنند. این برنامه طولانی مدت خواهد بود و برنامه‌ای قابل انجام در خانه است. در این مطالعات 102 بیمار HIV مورد مطالعه قرار گرفتند.
نتایج این تحقیقات در مجله "انجمن پرستاران بیماری ایدز" منتشر شد.
بررسی‌ها درباره میزان ورزش کردن این افراد نشان داد که زنان مبتلا به HIV به صورت متوسط 2.4 ساعت در هفته‌ و مردان 3.5 ساعت در هفته‌ ورزش می‌کنند. فعالیت آنها شامل پیاده روی، بالا رفتن از پله‌ها، حرکات کششی و وزنه زدن است. افراد مورد بررسی به طور متوسط حدود 48 سال سن داشتند و بیش از 13 سال بود که به این بیماری مبتلا شده بودند. بیشتر این افراد به بیماری‌های جانبی از جمله افسردگی و فشار خون مبتلا شده بودند.
محققان با طرح سوالات مختلف و پرسشنامه‌ها تلاش می‌کنند تا برنامه ورزش مناسب را برای بیماران HIV طراحی کنند.