ایران پرچم دار جهانی مبارزه با مواد مخدر است

1396/1/31

 

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: در چهار دهه گذشته ایران در امر مبارزه با مواد مخدر جزو کشورهای پیشتاز بوده و سازمان ملل از ایران به عنوان پرچمدار مبارزه با مواد مخدر نام برده است.

به گزارش ایرنا علی مویدی روز پنجشنبه در نخستین همایش منطقه ای صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در سنندج، با اشاره به اینکه اعتیاد تهدید جدی برای جوامع بشری و جزو سه تهدید جهانی است افزود: از آنجا که اعتیاد و مواد مخدر گریبانگیر همه کشورهای جهان است، امروز این تهدید جدی تر از تهدیدات اتمی و یکی از آسیب های اجتماعی جهان محسوب می شود.


وی اضافه کرد: امروز تمام کشورهای جهان به صورت ویژه به معضل اعتیاد می پردازند همچنین سازمان ملل با صرف وقت و امکانات زیاد و راهکارهای علمی در راستای کاهش آسیب اجتماعی اعتیاد، برنامه ریزی می کنند و اقدامات پیشگیرانه انجام می دهند.


وی اظهار کرد: علیرغم اینکه ایران در راستای مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر در صف مقدم قرار داشته است اما در برخی بخش ها عقب مانده است.


وی افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر با رویکرد و فکر جدیدی در راستای مبارزه با مواد مخدر و حفظ سلامت و امنیت جامعه حرکت می کند در همین راستا با اتخاذ رویکرد علمی، دانش محور و دانش بنیان در امر مبارزه با اعتیاد فعالیت می کند.


او اقدامات مقابله با اعتیاد و مواد مخدر را قابل تقدیر ارزیابی کرد و افزود: علیرغم اقدامات مطلوب در حوزه اعتیاد، اثر بخشی مبارزه با اعتیاد در سطح پایینی قرار دارد.


قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر با بهره گیری از یک رویکرد اجتماعی محور می تواند ضعف ها و کاستی ها را جبران کند.


مویدی مبارزه با آسیب اجتماعی اعتیاد و کاهش آسیب های اجتماعی را نیازمند فراهم کردن بستر مناسب و برنامه های هدفمند عنوان کرد.


وی از جوانان و دانشمندان کشور به عنوان سرمایه های اجتماعی نام برد و گفت: این سرمایه ارزشمند اجتماعی در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی با یک جهش می تواند بخش های مغفول مانده را جبران کند.


وی مقوله پیشگیری از اعتیاد را مهمتر از سایر برنامه های مقابله ای بیان کرد و گفت: پیشگیری از آسیب اجتماعی اعتیاد باید از همان کودکی آغاز شود.


به گفته وی پیشگیری از اعتیاد نیازمند تدوین برنامه های هدفمند مستمر و مداوم با اثربخشی بالاست که در نهایت منجر به نتایج مطلوب می شود.
وی مبارزه با اعتیاد در حوزه مقابله، پیشگیری، درمان و صیانت را ضروری برشمرد و گفت: امروز ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در حوزه صیانت به صورت متمرکز فعالیت می کند.


وی با اشاره به اینکه جوانان سرمایه اصلی جامعه هستند گفت: با هدف پیشگیری از اعتیاد این قشر، کتابی با عنوان پیشگیری از اعتیاد به دروس آموزش و پرورش اضافه شده است و معلمان موظفند این دروس را در لابه لای دروس مدرسه تدریس و آموزش دهند.


وی همچنین نقش و جایگاه خانواده و سازمان های مردم نهاد را در حفظ و استمرار بهبود یافته مهم ارزیابی کرد و گفت: سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در بازگرداندن معتادان به چرخه زندگی دارند.


قایم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور وظایف سازمان های مردم نهاد در حوزه های فرهنگی اجتماعی و آسیب شناسی را در حوزه پیشگیری از اعتیاد مهم ارزیابی کرد و گفت: پیشگیری از اعتیاد کار حاکمیتی نیست بلکه حاکمیت می تواند تنها نظارت و حمایت کند.


مویدی کاهش آسیب های اجتماعی را نیازمند ایفای نقش نهادهای اجتماعی و شوراهای اسلامی دانست و افزود: این نهادها باید بسترهای مناسب مقابله با اعتیاد را فراهم کنند.


وی افزود: سال گذشته با حضور بیش از هزار سازمان مردم نهاد همایش بزرگ اعتیاد در کشور برگزار شد.


وی برگزار همایش های هدفمند مبارزه با اعتیاد را تاثیر گذار ارزیابی کرد و گفت: نهادهای اجتماعی با همراهی و همکاری همه استان ها می توانند همایش بزرگی برگزار کنند.


وی خواستار ارتقاء سطح علمی و دانش تخصصی، عمل به اصول مبانی سازمان های مردم نهاد، بهره گیری از فضای مجازی با ان اتکاء به فرهنگ و سلیقه های بومی و محلی، استانداردسازی ظرفیت های ساختاری و کارکردی، جریان سازی سازی اجتماعی شدن در فضای عمومی، شبکه سازی ایجاد تعامل و تفاهم در میان گروههاتی مختلف جامعه ، ایجاد شبکه مردمی با گروههای مرجع، اولویت دادن به مشارکت بیش از پیش به سازمان های مردم نهاد در برنامه های ابلاغی از سوی سازمان های مردم نهاد شد.


در پایان همایش از سفیران اجتماعی، خیران فعال، هنرمندان و کارآفرینان حوزه اجتماعی مبارزه با مواد مخدر تجلیل و قدردانی شد.


تاکنون 2 هزار و 400 سازمان مردم نهاد در کشور در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی ساماندهی شده اند.


بر اساس امار 20 هزار معتاد در استان کردستان وجود دارد و هم اکنون تعداد 20 هزار خانواده درگیر این آسیب اجتماعی هستند.


نخستین همایش منطقه ای صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با حضور نماینده سازمان های مردم نهاد 6 استان کشور در قالب 180 سمن در دانشگاه کردستان برگزار شد.

منبع: ایرنا