افزایش ۴۰ درصدی اعتبارات حمایت اجتماعی از مبتلایان به ایدز

1396/4/18

مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه، از افزایش ۴۰ درصدی اعتبارات حمایت اجتماعی از مبتلایان به ایدز و خانواده های آنان خبر داد.

روزبه کردونی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ضرورت حمایت اجتماعی از افرادی که با «اچ ای وی/ ایدز» زندگی می‌کنند اجتناب ناپذیر است، گفت: بیماری ایدز چالش مهم در جهان و ایران، و یک بیماری است که با اطلاع‌رسانی صریح قابل کنترل است.

مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه تأکید کرد: در حال حاضر کسانی که با اچ ای وی (ایدز) زندگی می‌کنند با دارو می‌توانند زندگی با کیفیت و طول عمر مناسبی داشته باشند؛ بنابراین حمایت اجتماعی یکی از نیازهای اساسی افراد مبتلا می‌باشد و فرد به هر دلیلی که به این بیماری مبتلا شده است باید بتواند زندگی ومعیشت مناسب داشته باشد در این میان جامعه و خانواده می‌توانند با حمایت اجتماعی و روانی امکان زندگی را در کنار سایر افراد فراهم سازند.

وی افزود :کمیته فنی حمایت های اجتماعی ایدز یکی از ۵ کمیته فنی کشوری است که در راستای توانمند سازی افراد مبتلا بهHIV و کاهش آسیب های ناشی از این بیماری همچنین بازگرداندن این افراد به زندگی عادی در چارچوب برنامه ملی راهبردی کنترل ایدز در جامعه فعالیت می‌کند.

کردونی گفت: کمیته در راستای تحقق رسالت خود، بر تعهد سیاست گزاران، رهبران کشوری و شخصیت‌های مذهبی و سازمان های مردم نهاد نسبت به اجرای برنامه تأکید دارد. وی تأکید کرد: جلسه این کمیته در مورخ 96/04/18 با حضور معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه و سایر اعضا تشکیل شد.

کردونی افزود: در راستای حمایت اجتماعی از این بیماران و خانواده‌های آنان در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۱۰ میلیارد ریال و در سال ۱۳۹۶ با رشد ۴۰ درصدی اعتباری معادل ۱۴ میلیارد ریال جهت حمایت اجتماعی برای پوشش فعالیت‌های حمایتی بیمه درمان، آموزش فنی و حرفه‌ای، ایجاد بستر اشتغال، یتیمان بازمانده از ایدز اختصاص یافته است.

به گفته وی، این حمایت‌ها از طریق باشگاه‌های مثبت در ۳۱ استان صورت می‌پذیرد. کردونی، تعداد مبتلایان به ایدز شناسایی شده در کشور را ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر عنوان کرد.

منبع: خبرگزاری مهر