پایان نشست بین المللی مبارزه با ایدز در پاریس

1396/5/5

کنفرانس بین‌المللی تحقیق دربارۀ بیماری ایدز که از روز یکشنبه ٢٣ ژوئیه در پاریس شروع به کار کرد، روز چهارشنبه ٢۶ ژوئیه به پایان رسید. طی چهار روز نزدیک به شش هزار پژوهشگر، پزشک و کارشناس بهداشت، آخرین مطالعات و آزمایشات و روش‌های درمانی را در این گردهمایی مورد بحث و بررسی قرار دادند. روش‌های گوناگون پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی به ویژه مورد توجه قرار گرفت.

از ٣۵ سال قبل که بیماری ایدز به شکل اپیدمی در جهان شناخته شد، پیشرفت‌های زیادی برای درمان مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی صورت گرفته است. طی ده سال اخیر، میزان مرگ و میر بیماران ایدز نصف شده است. با اینحال هنوز راه قطعی برای ریشه‌کن کردن ویروس نزد حاملان آن وجود ندارد.

امسال در کنفرانس پاریس، تأکید فراوان بر پیشگیری یکی از محورهای اصلی بحث‌ها و مقالات بود. کارشناسان توصیه می‌کنند که افراد سالمی که "رفتارهای جنسی پرخطر" دارند، با خوردن داروی هر روزه، احتمال ابتلا را به طور قابل توجهی بکاهند.

آزمایش‌های گوناگون در کشورهای مختلف با داروها و روش‌های متفاوت پیشگیری در جریان است. برخی از این داروها (مثل قرص Truvada) باید هر روز، صرف‌نظر از فعالیت جنسی، خورده شود. نوع دیگر دارو فقط برای تجویز قبل از رابطۀ جنسی ساخته شده است. در کنفرانس پاریس نسل تازه‌ای از داروهای پیشگیری معرفی شد که قابل تزریق است. این داروی جدید (Cabotegravir) باید هر دو ماه یک بار تزریق شود.

اما گروهی دیگر از داروها، برای کسانی است که ویروس اچ‌آی‌وی را به طور غیرفعال در بدن دارند. به کمک داروهای جدید، ویروس به قدری ضعیف می‌شود که حتی قادر به آلوده کردن دیگری نخواهد بود. آزمایش‌های آماری نشان می‌دهد که با استفاده از این نوع دارو، احتمال آلوده شدن کسی که با فرد حامل ویروس رابطۀ جنسی دارد بیش از ٩٠ درصد کاهش می‌یابد.

ختنه: عامل مؤثر برای پیشگیری از انتقال اچ‌آی‌وی

مطالعات تازه‌ای که امسال در کنفرانس پاریس مطرح شد، یافته‌های ده سال اخیر در بارۀ تأثیر ختنۀ مردان را تأیید می‌کند. به طور متوسط، ختنه نزدیک به ۵٠ درصد خطر ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی را نزد مردانی که روابط غیرهمجنس‌گرا دارند کاهش می‌دهد. این رقم در مورد روابط مرد با مرد کمتر می‌شود.

اما موضوع تازه‌ای که در کنفرانس پاریس به بحث گذاشته شد، تأثیر ختنۀ مردان بر کاهش خطر ابتلا نزد زنان است. پرسشی که امروزه پژوهشگران برای یافتن پاسخ آن می‌کوشند اینست: آیا ختنۀ یک مرد حامل ویروس، خطر ابتلای زن را هنگام رابطۀ جنسی کاهش می‌دهد یا خیر؟

پژوهشگران آفریقای جنوبی که در کنفرانس پاریس حضور دارند، معتقدند که ختنۀ مردان، خطر ابتلای زنان را ٢٢ درصد کاهش می‌دهد. با اینحال همۀ کارشناسان در این مورد اتفاق نظر ندارند و تحقیقات بیشتر و درازمدت‌تر را ضروری می‌بینند. اما به هرصورت طی هفت هشت سال گذشته، در چارچوب برنامه‌های مبارزه با ایدز در آفریقای سیاه، نزدیک به ١٢ میلیون مرد ختنه شده‌اند. یکی دیگر از برنامه‌های پیشگیری که بزودی در آفریقا هم تبلیغ خواهد شد، استفادۀ حلقۀ واژنی است که بنا بر تحقیقات آمریکایی‌ها می‌تواند خطر ابتلا به ویروس را نزد زنان، حدود ٣٠ درصد کاهش دهد.

منبع: کنفرانس بین المللی ایدز پاریس