فیلیپین پرسرعت ترین میزان رشد ابتلا به اچ آی وی را در آسیا – اقیانوسیه دارد

1396/5/15

گزارش برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز نشان می دهد فیلیپین در منطقه آسیا و اقیانوس آرام به کشوری با پرسرعت ترین میزان رشد ابتلا به ایدز در منطقه تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه 'فیل استار' روز چهارشنبه با استناد به گزارش برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز، اعلام کرد شمار مبتلایان جدید به این ویروس در فیلیپین با افزایش 140 درصدی از چهار هزار و 300 نفر در سال 2010 به 10 هزار و 500 نفر در سال گذشته رسید. فیلیپین یکی از 8 کشوری است که بیش از 90 درصد ابتلا به ویروس اچ آی وی را در منطقه آسیا و اقیانوس آرام به خود اختصاص داده است. البته، شمار مبتلایان جدید در این کشور به اندازه بسیاری از کشورهای منطقه که هر ساله دهها هزار نفر در آن به این ویروس مبتلا می شوند، نیست.

'امون مورفی' مدیر تیم حمایت برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، گفت: در صورتی که برنامه های مقابله با اچ آی وی تمرکز خود را بر افراد در معرض خطر قرار دهند، این اطمینان وجود دارد که نه تنها شرایط این کشور بهبود می یابد، بلکه تا سال 2030 تهدید سلامت عمومی از ناحیه ایدز پایان خواهد یافت. سال گذشته میلادی 83 درصد از ابتلای به ویروس اچ.ای.وی در فیلیپین در بین مردانی رخ داد که دارای انحرافات جنسی بودند. علاوه بر این، بیشترین میزان این ابتلا در رده سنی 15 تا 24 سال رخ داده است.

از این جمعیت در معرض خطر، تنها 35 درصد دانش درست نحوه انتقال اچ آی وی و نحوه پیشگیری از آن را می دانستند. در عین حال، شمار مردانی که دارای انحرافات جنسی بودند و آزمایش ابتلا به اچ.آی.وی را انجام داده اند از پنج درصد در سال 2005 میلادی در فیلیپین به 16 درصد در سال 2015 رسیدند، اگر چه این میزان همچنان رضایت بخش نیست. 
وزارت بهداشت فیلیپین که مقابله با این بیماری را از اولویت های اصلی دولت می داند با کمک شورای ملی ایدز و همچنین دیگر بخش های دولتی و تشکل های غیردولتی در تلاش برای متوقف کردن ابتلا به اچ.آی.وی و پایان دادن به شیوع آن در این کشور 100میلیون نفری است. 

منبع: خبرگزاری ایرنا