کنترل ایدز در کشور تا سه سال آینده

1396/5/29

مشاور کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی گفت: با اجرای برنامه چهارم ملی استراتژیک، بیماری اچ آی وی تا سه سال آینده در کشور قابل کنترل خواهد بود. محضری در همایش علمی کاربردی معاونان پیشگیری بهزیستی کشور در قزوین افزود: با تأمین اعتبار به‌ موقع و همکاری های بین بخشی کنترل این بیماری می تواند شتاب بیشتری بگیرد.

وی اضافه کرد: درمان ایدز به حدی رسیده است که ضمن جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران، فرد میتواند طول عمر مناسب و طبیعی داشته باشد.

مشاور کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی با بیان اینکه بیشترین شیوه انتقال این بیماری مربوط به اعتیاد تزریقی و رابطه جنسی است، گفت: رابطه جنسی که در سال های گذشته در جایگاه دوم قرار داشت، امروز به رتبه اول تغییر مکان داده است.

به گفته محضری تا سال ۲۰۳۰ جهان پایان اپیدمی اچ آی وی را هدف گذاری کرده است. وی اضافه کرد: در اپیدمی این بیماری علاوه بر کنترل از حالت همه‌گیری هم خارج خواهد شد.

مشاور کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۴ هزار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده اند افزود: تخمین زده میشود همین تعداد هم افراد مبتلا به اچ آی وی در کشور باشند که از وضعیت خود بی خبرند.

محضری با اشاره به اینکه ۱۶ درصد افراد شناسایی شده زن و ۸۴ درصد مردان هستنند تاکید کرد: ابتلا به این بیماری در زنان رو به افزایش است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان