حذف ترددهای غیرضروری در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است

1399/5/6

 


رییس اداره تامین و ارتقای سلامت دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، پرهیز از تجمع، حذف ترددهای غیرضروری و تماس نگرفتن با بیمار یا فرد ناقل را در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر دانست و از مردم خواست در بیرون از منزل ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

دکتر رامین رضایی روز دوشنبه در برنامه زنده راه تندرستی از مردم خواست ماسک و دستکش را در محیط رها نکنند و حتما در نایلون یا کیسه فریزر در بسته درب دار زباله بیندازند.

او یادآوری کرد؛ ضد عفونی کردن وسایلی مانند انگشتر، موبایل، عینک و سطوح از سایر موارد قابل توصیه خواهد بود و باید از مسافرت کردن تا اطلاع ثانوی پرهیز شود.

این کارشناس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: تاکنون اطلاع رسانی های متعددی در زمینه بیماری کرونا در رسانه های محلی، صدا و سیما، نشریات و شبکه‌های مجازی صورت گرفته است ولی به نظر می رسد مجموعه این تلاش ها تاکنون یا کافی نبوده و یا از اثربخشی لازم برخوردار نبوده است.

رضاییان افزود: واقعیت این است مبتلایان به کرونا در دنیا امروز از مرز ۱۶ میلیون نفر عبور کرده‌اند و ۶۵۰ هزار مورد مرگ در اثر کرونا در دنیا تاکنون به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: تا چهارم مرداد ۹۹ روزانه حدود پنج هزار نفر در کشور ما به خاطر ابتلا به کرونا بستری شده اند، البته در ایران ۲۵۰ هزار نفر مبتلا به کرونا نیز بهبود یافته اند .اما هنوز ستاد مدیریت کرونا توصیه به رعایت فاصله گذاری ها و حتی دورکاری پرسنل را در سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: استان کرمانشاه رتبه ششم کرونا را از لحاظ میزان غربالگری در کشور به خود اختصاص داده است.

او ادامه داد؛ به نظر می‌رسد ۶۵ درصد مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند اما کرونا محدودیت هایی برای سیستم بهداشتی درمانی ایجاد کرده است.

این کارشناس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: ماه هاست که پرسنل سیستم بهداشت و درمان نتوانسته اند به مرخصی کافی بروند و خستگی و فرسودگی شغلی و کمبود تجهیزات بار مضاعفی بر شانه درمان کشور وارد کرده است.

رضاییان افزود: ما با مشکل حادی به نام کرونا مواجه نیستیم بلکه با یک بیماری مزمن فرسوده کننده و مزمن مواجه هستیم که ممکن است در درازمدت سیستم بهداشت و درمان توان پاسخگویی خود را از دست بدهند.

وی توضیح داد: کمبود مراکز ۱۶ ساعته، کمبود تخت های بستری و تخت های مراقبت ویژه، محدودیت توان غربالگری، ابتلای کادر بهداشت و درمان به ویروس کرونا از موارد نگران کننده می باشد.

او گفت: تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر از کادر بهداشت و درمان کشور به علت ابتلا به کرونا به شهادت رسیده اند و بضاعت نیروها نیز کاسته می شود و هر روز هزینه های تامین سلامت بیشتر خواهد شد.

وی افزود: به همین دلیل نقش دیگران در سلامت پررنگ‌تر می‌شود اگر رعایت نکنیم فاصله بین امید و ناامیدی شکسته خواهد شد با اندکی رعایت نکردن شرایط از کنترل خارج می‌شود بنابراین ما اصرار داریم که همه مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

او گفت: حتی در وضعیت سفید هم باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنیم و به همین دلیل در بسیاری از کشورها (حدود ۱۲۰ کشور در دنیا) که در شرایط سفید هم قرار دارند استفاده از ماسک اجباری است.

وی در پایان اضافه کرد: از هم استانی های عزیز می‌خواهیم در موارد غیرضروری از منزل خارج نشوند، حتماً فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود، شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون صورت گیرد و رعایت بهداشت موادغذایی در کنار رعایت بهداشت فردی انجام شود.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه