غلبه ‌تفکر جهادی و ‌دانش متخصصان ایرانی بر کرونا / دانشجویان کرمانشاهی ماسک‌هایی با بازدهی ۹۹ درصد تولید کردند

1399/5/29

مدیر نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه گفت:یک شرکت دانش بنیان در کرمانشاه با تولید ماسک‌های استاندارد، نیاز کادر درمان این استان به ماسک را برطرف کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه دکتر تورج شیرزادیان گفت:با شیوع ویروس کرونای جدید در سال گذشته نیاز به استفاده از ماسک صورت به یکباره افزایش یافت و در مدت کوتاهی تولیدی کارخانه‌ها تمام شد تا تأمین ماسک به مشکلی برای مردم تبدیل شود.

وی اظهار داشت:در روزهای ابتدایی فراگیری این مشکل یک گروه جهادی متشکل از دانشجویان دانشگاه رازی و علوم پزشکی کرمانشاه اقدام به راه‌اندازی کارگاهی برای تولید ماسک‌های استاندارد کردند که بخش اصلی تولیدات آنها به مصرف کادر درمان می‌رسد.

به گفته وی در این کارگاه ماسک‌ها سه لایه جراحی، ان95 مخصوص کودکان و نوجوانان، نج لایه ان95 و شش لایه ان 99 با تکنولوژی به روز و براساس دانش بومی تولید می‌شود که بخش درمان استان کرمانشاه مصرف کننده اصلی این ماسک‌ها است.

دکتر شیرزادیان بیان کرد:این کارگاه تولیدی که در مدت کوتاهی راه‌اندازی و شروع به‌کار کرد با شعار «خواستن توانستن است» کارآمدی تفکر جهادی و تلاش براساس دانش بومی و نیروهای داخلی را به منصه ظهور رساند.

وی افزود:ماسک‌های تولیدی این کارگاه ذرات سه نانومتر و بالاتر را با بازدهی 99 درصد حذف می‌کند و دارای تاییدیه سازمان انرزی اتمی است که برای پیشگیری از بیماری‌های ویروسی کاملاً مناسب است.

به گفته وی در این کارگاه روزانه 20هزار ماسک تولید می‌شود که این ماسک‌ها علاوه بر توزیع در بیمارستان‌های استان کرمانشاه برای بخش‌های اداری سایر دستگاه‌ها نیز استفاده می‌شود که در ادامه گزارش ویدیویی فعالیت این کارگاه را ملاحظه خواهید کرد.

گفتنی است سخنگوی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت:در ۲۴ ساعت گذشته ۵۰ مورد مثبت مبتلا به کرونا شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۲۰ مورد مثبت بستری شده و ۳۰ مورد مثبت نیز سرپایی بودند و هم اکنون ۲۲۴ بیمار در مراکز درمانی استان کرمانشاه بستری هستند.

دکتر ابراهیم شکیبا افزود: با فوت یک نفر دیگر در شبانه روز گذشته، تعداد موارد فوت با تشخیص قطعی ابتلاء به کرونا در استان کرمانشاه به ۴۹۹ نفر رسید.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: تست کرونای ۲۰ بیمار بستری در مراکز درمانی استان کرمانشاه در شبانه‌روز گذشته مثبت اعلام شد و جمع موارد مثبت بستری از ابتدای شروع اپیدمی تاکنون به سه هزار و ۳۲۸ نفر رسید.

وی گفت: از ابتدای شروع اپیدمی تاکنون در استان کرمانشاه ۱۰ هزار و ۲۹۱ نفر بستری و ۹ هزار و ۵۶۹ نفر نیز بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه