برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته اکیدا ممنوع است

  معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری: برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته اکیدا ممنوع است معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته، گفت: برای برگزاری کنکور پروتکل‌ های سختگیرانه به وزارت علوم ابلاغ شده و حدود ‌۷۰۰۰ نفر از همکاران ما برای نظارت بر اجرای پروتکل‌ ها آماده ‌اند.  
1399/5/28

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، ضمن قدردانی از مردم به دلیل رعایت پروتکل‌ های بهداشتی، عنوان کرد: خوشبختانه در سطح کشور روزبه روز شاهد این موضوع هستیم که در سطح کشور رعایت پروتکل‌ ها به خوبی انجام می‌ شود و میزان استفاده از ماسک در کشور روند قابل قبولی دارد، اما هنوز هم انتظار داریم که این مراقبت ها بیشتر شود. از مردم عزیز خواهش می ‌کنیم که به ‌ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی بسیار مراقب باشند. یادمان باشد که هم استفاده از ماسک مهم است و هم فاصله ‌گذاری، هر دو باید باهم انجام شوند.                                                                                                                                                                                                                                                       
 
آغاز روند نزولی کرونا در کشور با رعایت پروتکل ‌های بهداشتی
 
وی افزود: هفته ‌های بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم. روند بیماری در کشور دچار خیز شد و میزان بیماری و بستری در بیمارستان ‌ها و مرگ و میر افزایش یافت. تلاش همکارانم در سراسر کشور و البته رعایت پروتکل ‌های بهداشتی، باعث شد که خوشبختانه این شیب صعودی و خیز بیماری، سیر نزولی طی کند که امیدوارم استمرار یابد.
 
به گفته وی، طبق آخرین بررسی ‌هایی که انجام شده، میزان بستری در بیمارستان‌ ها در استان ‌های مختلف در حال کاهش است. البته به این معنا نیست که وضعیتمان خوب و سفید شده است، بلکه ثابت شده است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جدی گرفتن ویروس، ارتباط مستقیمی با میزان و روند بیماری در سطح کشور دارد.
 
وی ادامه داد: هرچه بیشتر پروتکل ‌ها و فاصله‌ گذاری ها را بیشتر رعایت کنیم، قطعا میزان مبتلا و بستری در بیمارستان‌ ها و بعد از آن میزان مرگ و میر کاهش می ‌یابد. دو هفته بعد از رعایت پروتکل ‌ها، سیر نزولی رخ می ‌دهد.‌ در حالیکه در صورت عدم رعایت پروتکل‌ ها، دو هفته بعد شاهد خیز بیماری خواهیم بود که یک هفته بعد از آن بستری در بیمارستان ‌ها افزایش می ‌یابد و یک ماه بعد هم میزان مرگ و میر بالا می ‌رود. بنابراین، بعد از اینکه دو تا سه هفته پروتکل ‌ها را رعایت کنیم، اثر آن را می ‌بینیم.
 
ابلاغ پروتکل‌ های سختگیرانه برای برگزاری کنکور سراسری
 
دکتر رییسی تصریح کرد: رعایت پروتکل ‌ها توسط مردم باعث شد که اثر آن را ببینیم و روند بستری در بیمارستان‌ ها سیر ملایم‌ تری را طی می ‌کند و البته هنوز برخی استان ‌ها بسیار درگیر هستند؛ در عین حال کنکور و ماه محرم را پیش رو داریم. برای برگزاری کنکور پروتکل‌ های سختگیرانه به وزارت علوم ابلاغ شده و حدود ‌۷۰۰۰ نفر از همکاران ما برای نظارت بر اجرای پروتکل‌ ها آماده ‌اند. امروز با روسای دانشگاه‌ های سراسر کشور جلسه داشتیم و این افراد را توجیه و هماهنگ کردیم.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ما شاهد کنکور ایمنی خواهیم بود و خانواده‌ ها اطمینان خاطر داشته باشند. خانواده ها باید دانش ‌آموزان را از نظر روحی و روانی حمایت کنند تا با خیال آسوده در کنکور حاضر شوند. اتفاقا مهمترین نگرانی ما تجمع والدین پشت در مراکز برگزاری کنکور است که نباید اتفاق بیفتد.
 
برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته اکیدا ممنوع
 
وی با اشاره به وضعیت برگزاری مراسم محرم نیز بیان کرد: در ایام محرم مراسم‌ هایی برگزار خواهد شد و این بزرگداشت انجام می ‌شود، اما با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی. تاکید می‌ کنم که برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته اکیدا ممنوع است و این موضوع مهم باید رعایت شود. اگر کوچکترین غفلتی انجام شود، آرامش نسبی که در کشور ایجاد شده از بین می ‌رود و شاهد خیز بیماری و افزایش مرگ و میر خواهیم بود. خواهش می‌ کنم که به دقت پروتکل‌ ها را اجرا کنند و  طرح «هر خانه-یک حسینیه» را اجرا کنیم و هر کس در خانه خودش پای تلویزیون بنشیند و در خانه عزاداری کنند. باید این جمله مد نظرمان باشد که اگر ما باعث شویم که یکی از عاشقان امام حسین(ع) تب کند، ما مقصریم. باید همه دست در دست هم دهیم که کمتریم میزان بیماری را داشته باشیم.
 
دکتر رییسی اظهار کرد: فصل پاییز و سرما ممکن است بیماری آنفلوآنزا هم اضافه شود و به همین دلیل باید به نحوی عمل کنیم که فاصله‌ گذاری و شستن دست به صورت یک سبک زندگی رعایت شود.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به عملکرد مطلوب رسانه ‌ها در بحران کرونا، گفت: طبق یک نظرسنجی در خصوص اخبار کرونا، بیش از ۸۰ درصد مردم منبع خبرهایشان منابع داخلی بوده‌ است و بالای ۹۰ درصد به رسانه‌ های داخلی اعتماد داشتند. مردم کمترین اعتماد به رسانه را در ارتباط با شبکه‌ های ماهواره‌ای داشتند که زیر ۱۰ درصد بود. این موضوع نشان می ‌دهد، به دلیل عملکرد خوب رسانه‌ ها در حوزه سلامت رسانه توانسته خوب مدیریت کند و اطلاعات خوبی به مردم ارائه دهد و مردم هم اعتماد کردند و بر همین اساس از رسانه‌ ها تشکر می ‌کنیم.
 
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره واکسن کرونا، گفت: ۱۴۸ واکسن کرونا در دنیا در مرحله ابتدایی و مطالعات پیش بالینی هستند. باید توجه کرد که تولید واکسن مراحل مختلفی دارد؛ یک مرحله، مرحله آزمایشگاهی است که در این مرحله بررسی می‌شود که آیا می ‌توان این واکسن را فرموله کرد یا خیر. این مرحله، مرحله صفر محسوب می شود. مرحله دوم، مرحله پیش بالینی است که در این مرحله واکسنی که در آزمایشگاه تولید شده، روی حیوانات امتحان می‌شود و هدف اصلی این مرحله این است که آیا واکسنی که در آزمایشگاه تولید شده، می‌ تواند سیستم ایمنی آن حیوان را تحریک کند و آنتی‌ ژن تولید کند یا خیر. اگر پاسخ ایمنی ایجاد کرد، وارد فاز یک می‌ شوند.
 
به گفته وی، در فاز یک واکسن بر روی گروه کوچکی از افراد که داوطلب می ‌شوند، واکسن را امتحان می‌ کنند که دو هدف اصلی این اقدام، ایمن بودن خود واکسن است که افراد را دچار شوک نکند و دوم اینکه آیا این واکسن برای بدن انسان ضرر ندارد. در فاز دوم هدف این است که علاوه بر اهداف فاز یک، واکسن بر روی گروه بزرگتری استفاده می ‌شود که شامل چند صد نفرند. در این فاز یک هدف دیگر هم وجود دارد و آن این است که دوز و میزان واکسن را مشخص می‌کنند. یعنی چه میزان از واکسن باید وارد بدن شود تا ایمنی ایجاد شود. در فاز سوم واکسن بر روی چندین هزار نفر واکسن را امتحان می کنند. این فاز ویژگی خاصی دارد که این است که یک گروه کنترل دارد. یعنی به عده‌ای واکسن را تزریق کرده و به عده‌ای هم ماده دیگری تزریق می‌کنند تا اثربخشی واکسن را بسنجند. اگر این مرحله موفق بود واکسن وارد فاز دریافت تاییدیه می‌ شود که بعد از دریافت تاییدیه وارد تولید انبوه می‌ شود.
 
شش واکسن کرونا در فاز ۳
 
دکتر رییسی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت در زمینه واکسن کرونا با توجه به پاندمی این بیماری به شرکت‌ های تولید واکسن اجازه داده است که استثنائا در زمینه کووید ۱۹ می‌ توانند فاز یک و دو یا فاز دو و سه را ادغام کنند تا زمان کوتاه شود و بتوانند به تولید واکسن برسند. باید پرسید چرا سازمان جهانی بهداشت درباره تولید واکسن سختگیری می‌ کند؟. زیرا دارو را به کسی می‌ دهیم که بیمار است که می‌ تواند جان فرد را نجات دهد و حالا ممکن است ۲۰ درصد عوارض جانبی هم داشته باشد. این درحالیست که واکسن را به افراد سالم تزریق می ‌کنیم تا در برابر بیماری ایمن شوند و به همین دلیل بسیار مهم است ونباید به فرد سالم واکسنی تزریق کنید که بیمارش کنید. شش واکسن در دنیا در فاز سوم قرار دارند. روسیه برای واکسن کرونا مراحلی را که گفتم به طور کامل طی نکرده و تاییدیه نگرفته است و خودش تولید کرده است. در حال حاضر، یک واکسن ساخت چین هست که تاییدیه گرفته و صرفا یکسال مجوز دارد و فقط برای ارتش چین استفاده داشته و برای جای دیگر استفاده نمی‌ شود.
 
وضعیت تولید واکسن کرونا در ایران
 
وی درخصوص وضعیت تولید واکسن کرونا در ایران نیز گفت: اکنون واکسن ایرانی کرونا فاز حیوانی را شروع کرده و در این مرحله است که فاز یک یا دو را آغاز می ‌کنند. باید توجه کرد که حداقل یکسال دیگر برای تولید واکسن زمان می برد و اگر واکسن ایرانی هم مراحل را پاس کند، ممکن است آبان سال آینده به دست آید./207
منبع: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی