هر "سوزن سوزن" شدنی خطرناک نیست!

1399/10/16

یک متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه بسیاری افراد با سوزن سوزن شدن دست و پا نگران شده و احتمال بیماری ام.اس را مطرح می کنند، گفت: عوامل مختلفی موجب بروز این علامت در افراد می شود و هر سوزن سوزن شدنی لزوما به معنای ابتلا به ام.اس نیست.


دکتر داریوش افشاری در گفت و گو با ایسنا، از بیماری «ام.اس» به عنوان یک بیماری التهابی سیستم عصبی یاد کرد و افزود: در این بیماری سیستم دفاعی بدن به اشتباه برعلیه بافت عصبی آنتی بادی تولید می کند و همین آنتی بادی موجب تخریب سیستم عصبی در قسمت های مختلف بدن می شود.

وی افزود: بسته به محل و میزان تخریب بافت عصبی، به مرور زمان علائم مختلفی از جمله اختلال در سیستم حرکتی و تعادل، دو بینی و تاری دید در بیماران ام.اس ایجاد می شود.

افشاری نشانه بارز ام. اس را سوزن سوزن شدن و گزگز طولانی مدت دست و پا عنوان کرد وافزود: عوامل بسیار دیگری از جمله کم کارتی تیروئید، گیر کردن عصب و دیابت نیز باعث به وجود آمدن این علامت در دست و پای افراد می شود و لزوما نباید صرف این علامت افراد احتمال ابتلا به بیماری ام.اس را بدهند.

افشاری افزود: این سوزن سوزن شدن باید روزهای طولانی و مستمر ادامه داشته و به تدریج بیشتر شود، حتی با این شرایط باز هم باید پزشک متخصص فرد را معاینه کرده و از طریق شیوه های دیگر از جمله MRI احتمال ابتلا به بیماری ام.اس را بررسی کند، بنابراین افراد نباید با هرگونه سوزن سوزن شدن دست و پا نگران شوند.

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: در کنار این علائم دیگری مانند دوبینی، تاری دید، عدم تعادل در راه رفتن و .... هم از جمله علائم ام.اس به شمار می روند.

وی با اشاره به شایع بودن بیماری ام.اس در زنان نسبت به مردان گفت: در زنان نیز این بیماری عمدتا در سنین 20 تا 40 سالگی بروز پیدا می کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص علت این بیماری هم گفت: هنوز علت دقیق بروز بیماری ام.اس ناشناخته است و برخی مسئله ژنتیک و نژاد را در بروز این بیماری دخیل می دانند، اما هنوز علت واقعی آن مشخص نیست.

افشاری با اشاره به پیشرفت های درمانی در خصوص بیماری ام.اس گفت: امروزه این بیماران به راحتی می توانند یک زندگی عادی داشته باشند و بسیاری بیماران هستند که 15 سال با مصرف دارو یک زندگی عادی دارند.

وی افزود: اینکه تصور ما از بیماری ام.اس یک بیماری فلج کننده باشد اشتباه است و این بیماری تنها در اندکی از موارد موجب فلج شدن افراد می شود، چرا که درمانهای آن پیشرفت کرده و تنها در مواردی که سیستم حرکتی فرد درگیر شده باشد، بیماری می تواند شرایط نامناسبی برای فرد ایجاد کند.

وی یادآور شد: استرس نقش بسیاری در پیشرفت بیماری ام.اس دارد، بنابراین بیماران ام.اس باید از هرگونه استرس خودداری کنند.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه