نگاه واقع‌بینانه به مواد مخدر در آثار فرهنگی و هنری ضروری است

1399/11/7

مدیرکل ‌فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر و دبیر «جشنواره یاریگران» بر ضرورت ایجاد نگاه واقع بینانه در آثار فرهنگی و هنری مرتبط با مواد مخدر تاکید کرد و گفت: با ایجاد این نگاه و افزایش همکاری فعالیت‌های هنری با ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌توان به جامعه عاری از اعتیاد رسید.

محمدمهدی اسماعیلی روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه ستاد مبارزه با مواد مخدر ایرنا، با تاکید بر اینکه حوزه پیشگیری از اعتیاد فرایند گسترده و متفاوتی دارد، افزود: در این حوزه تلاش شده که مفاهیم پیشگیری در قالب های جذاب هنری و فرهنگی به مخاطبان عرضه شود تا پیام ستاد مبارزه با مواد مخدر که کاهش مصرف مواد مخدر در کشور است را دریافت کنند و افراد جدید به این حوزه مصرف وارد نشوند.

وی با بیان اینکه در همین چارچوب یکی از برنامه های فرهنگی و پیشگیری ستاد، همکاری و به یاری گرفتن از هنرمندانی است که در عرصه فرهنگ و هنر فعال هستند، خاطرنشان کرد: هدف از این همکاری، رسیدن به جامعه عاری از اعتیاد است.

گام جشنواره یاریگران زندگی در جهت یاری گرفتن هنر در کاهش اعتیاد

اسماعیلی تشریح اهداف نخستین جشنواره یاریگران زندگی پرداخت و گفت: یکی از اهداف برگزاری جشنواره این است که نخست هنرمندان و کسانی که تولیدکننده هنر هستند را با گفتمان یاریگران زندگی آشنا و دغدغه و نگاه کارشناسانه ای که برای تولید فعالیت فرهنگی و هنری با رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد نیاز است را در آنان ایجاد کنیم.

دبیر جشنواره یاریگران زندگی، هدف بعدی از برگزاری این رویداد را گردآوری آثار فرهنگی و هنری تولید شده با رویکرد پیشگیری عنوان کرد و یادآور شد: با جمع آوری این آثار، بانک اطلاعاتی ایجاد خواهد شد.

وی افزود: ضمن اینکه با برگزاری این جشنواره، موج اجتماعی در میان فعالان رسانه ای ایجاد خواهد شد که در حوزه مبارزه با مواد مخدر فعالیت کنند. با این کار، سطح دانش و فرهنگ عمومی جامعه هم نسبت به مساله اعتیاد ارتقا یافته و در نتیجه شاهد افزایش مشارکت عمومی مردم در طرح یاریگران و گسترش بسترهای ارتباطی هنرمندان با فعالیت های ستاد مبارزه با مواد مخدر خواهیم بود.

هنر نقش برجسته ای در ارتقای باور عمومی در مبارزه با اعتیاد ایفا می کند

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره بخش های این جشنواره و گره خوردن آن با فرهنگ هم توضیح داد: تولیدات فرهنگی و هنری در پنج بخش فیلم مستند، کوتاه، پوستر، عکس و شعارها و پیام‌های پیشگیرانه در جشنواره به نمایش گذاشته می شود.

وی خاطرنشان کرد: مفاهیم پیشگیری عموما نهی کننده از انجام کاری است و اگر به صورت کتابی و نامناسب به مخاطب بیان شود جاذبه ای نخواهد داشت. اما اگر در چارچوب تولیدات رسانه ای و فرهنگی و هنری با انواع و اقسام محتواهای جذاب با آذین بندی فرهنگی و هنری در اختیار مخاطب قرار گیرد نتیجه بهینه ای به دنبال خواهد داشت.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه هدف، ایجاد نگاه کارشناسانه و واقع بینانه در هنرمندان است، تصریح کرد: تاکنون قالب تولیدات هنری گویای واقعی مساله اعتیاد و پیشگیری و ترک آن نبوده و به شکلی بیان می شود که ترک اعتیاد، درمان آن و ماندگاری در ترک به سهولت انجام می شود در صورتی که نباید فراموش کرد فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد معتادان به ترک دائم می رسند.

به گفته وی، نیاز است با محصولات فرهنگی و هنری واقع بینانه به نوجوان یا جوانی که قصد مصرف مواد مخدر دارد به گمان اینکه به راحتی می تواند آن را ترک کند، نشان داد که اعتیاد فرایند پیچیده و سختی دارد و واقعا افراد بسیار زیادی در آن شکست خورده اند.

در جشنواره یاریگران از آثار سایر جشنواره های فرهنگی بهره گرفته می شود

اسماعیلی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار اثر در قالب بخش های جشنواره ارسال شده، یادآور شد: اکنون در مرحله انتخاب آثار هستیم و در مجموع در هر بخش سه اثر انتخاب می شود اما تلاش می کنیم به آثاری که قابل تقدیر هستند هم توجه کنیم.

وی با اعلام این خبر که تاریخ اختتامیه جشنواره و معرفی برگزیده ها در هفته اول اسفند خواهد بود که تاریخ دقیق آن متعاقب اعلام می شود، افزود: آثار برگزیده در سایت یاریگران زندگی بارگذاری می شود و در اختیار استفاده عموم قرار خواهد گرفت.

دبیر جشنواره یاریگران زندگی با تاکید بر اینکه این جشنواره به صورت مستقل هر سال برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: یکی از چشم اندازهای ما برای سال های آینده جشنواره، برگزاری آن در فضای بین المللی و دعوت و همکاری از هنرمندان خارجی است.

منبع: ستاد مبارزه با مواد مخدر