بلایی که این دودهای کُشنده سرِ "ریه" می‌آورند!

1400/3/9

یک فوق تخصص ریه با اشاره به عوارض شناخته شده مصرف سیگار بر روی دستگاه تنفسی، گفت: با مصرف طولانی مدت سیگار احتمال نارسایی تنفسی و حتی مرگ افراد نیز وجود دارد.

دکتر علی معینی به مناسبت هفته ملی "بدون دخانیات" (4 تا 10 خرداد) در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اثرات سوء مصرف سیگار روی ریه افراد، گفت: دود سیگار به عنوان یک عامل شیمیایی شناخته شده به محض ورود به دستگاه تنفس موجب ایجاد التهاب و تورم در راه های هوایی می شود.

وی افزود: این التهاب و تورم در طولانی مدت و با تداوم مصرف سیگار منجر به عفونت های مکرر ریه شده و می‌تواند عوارض جدی‌تری در افراد ایجاد کند.

دکتر معینی گفت: در نهایت مصرف سیگار می تواند موجب نارسایی تنفسی شود که در اینصورت تنها پیوند ریه می تواند نجات دهنده جان افراد باشد و این میان هستند افرادی که جان خود را از دست می دهند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: در حال حاضر بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی سالانه هشت میلیون نفر در جهان جان خود را بر اثر مصرف سیگار از دست می دهند که متاسفانه یک میلیون و 200 هزار نفر از این افراد سیگاری های دست دوم هستند، یعنی افرادی که مصرف کننده مواد دخانی نبوده و تنها در معرض دود این مواد قرار گرفته اند.

دکتر معینی گفت: با این حساب مصرف سیگار و مواد دخانی مانند قلیان می تواند بسیار خطرناک بوده و حتی منجر به مرگ افراد شود، لذا نباید هیچ فرصتی را برای ترک مصرف این مواد از دست داد.

وی افزود: افراد سیگاری اگر پیش از ایجاد عوارض ریوی ماندگار سیگار را ترک کنند، ظرف یک تا دو سال ریه آنها به وضعیت سابق برمی گردد، اما اگر عوارض جدی دراین افراد ایجاد شده باشد ممکن است حتی با ترک سیگار تا پایان عمر مجبور به دست و پنجه نرم کردن با این عوارض باشند.

معینی با بیان اینکه هر فرصتی برای ترک سیگار و مواد دخانی مغتنم است، گفت: تحقیقات نشان داده 20 دقیقه بعد از ترک سیگار فشار خون و ضربان قلب به حالت عادی برمی گردد، 12 ساعت بعد از ترک، سطح منوکسید کربن خون پایین می آید، دو تا 12 هفته بعد جریان خون بهبود می یابد، یک تا 9 ماه بعد سرفه و تنگی نفس برطرف می شود، یک سال بعد عوارض درگیری عروق کرونوری به نصف می رسد، پنج سال بعد ریسک سکته مغزی به شدت پایین می آید، 10 سال بعد ریسک انواع سرطان های مرتبط مانند سرطان ریه و دهان به میزان 50 درصد کاهش می یابد و در نهایت 15 سال بعد از ترک سیگار ریسک ابتلا به بیماری های کرونری معادل افراد غیرسیگاری می شود.

این فوق تخصص ریه افزود: همچنین تحقیقات نشان داده افرادی که در 30 سالگی اقدام به ترک سیگار می کنند 10 سال طول عمر احتمالی آنها افزوده می شود، در 40 سالگی این میزان 9 سال است و در 50 سالگی شش سال و در 60 سالگی با ترک سیگار سه سال به عمر احتمالی افراد اضافه می شود، بنابراین ترک سیگار هرچه زودتر اتفاق بیفتد احتمال افزایش طول عمر افراد بیشتر خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه قلیان به مراتب اثراتی شدیدتر از سیگار دارد، گفت: این تصور اشتباه وجود دارد که چون دود قلیان از آب می گذرد مضرات آن کمتر است، درحالی که عکس این موضوع صادق است و مضرات قلیان به مراتب بیشتر از سیگار بوده و حجم نیکوتین وارد شده به بدن در مصرف قلیان بیشتر است.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه