دیابتی‌ها در تابستان چه میوه‌هایی مصرف کنند؟

1400/4/12

 


افراد مبتلا به دیابت در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا با تشدید کم آبی بدن مواجه می‌شوند، بنابراین ضروریست این افراد مراقبت‌های خاص خود را برای حفظ سطح قند خون در محدوده سالم به کار برند و از کم آبی بدن پیشگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، کارشناس آزمایشگاه غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: داشتن یک رژیم غذایی سالم که غنی از میوه‌ها و سبزیجات تازه باشد می‌تواند قند خون بالا و علائم دیابت را کنترل کند.

مریم مظهری افزود: برخی از میوه‌ها مقادیر زیادی قند در خود دارند که مصرف بیش از حد آن‌ها باعث افزایش قند خون و مشکلاتی برای افراد دیابتی می‌شود، همچنین قند در میوه‌های خشک به نسبت میوه‌های تازه بیشتر است و در خوردن آن‌ها می‌بایست احتیاط بیشتری داشت.

برخی از میوه‌های تابستانی که برای سلامتی و تأمین انرژی لازم برای افراد دیابتی مفید هستند در ادامه معرفی می‌شود.

انواع توت

کارشناس آزمایشگاه غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: توت فرنگی، بلوبری و تمشک سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و فیبر‌هایی است که می‌توانند به کنترل سطح قند خون کمک کنند. آنتی‌اکسیدان توت‌فرنگی با کاهش کلسترول بد (LDL) و حفظ یا بهبود کلسترول خوب (HDL) و کاهش فشار خون به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

انواع ملون

مظهری افزود میوه‌های دیگر هندوانه، طالبی یا خربزه است که سرشار از ویتامین B و C، بتاکاروتن، پتاسیم و لیکوپن هستند.

گیلاس

وی خاطرنشان کرد:گیلاس هم در بین میوه‌ها یکی از کم‌ترین شاخص‌های گلوکز را دارد. گیلاس شامل آنتی‌اکسیدان، بتاکاروتن، ویتامین C، پتاسیم، منیزیم، آهن، فیبر و ویتامین B۹ است. علاوه بر اینها، گیلاس حاوی آنتوسیانین است که با افزایش ۵۰ درصدی تولید انسولین، باعث کاهش قند خون می‌شود.

مظهری یادآور شد: این میوه با بیماری‌های قلبی، سرطان و بیماری‌های دیگری که بین افراد دیابتی رایج است، مبارزه می‌کند.

هلو

کارشناس آزمایشگاه غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: هلو منبع خوبی از ویتامین‌های A و C بوده و سرشار از پتاسیم و فیبر است همچنین کربوهیدرات پایینی دارد و‌مناسب افرادی است که به دیابت مبتلا هستند.

زردآلو

مظهری افزود: کربوهیدرات پایین، سرشار از فیبر و ویتامین A، زردآلو را به انتخابی عالی برای دیابتی‌ها تبدیل کرده است.

خیار

به گفته این کارشناس تغذیه یکی از خوراکی‌های محبوب فصل تابستان است که اتفاقاً می‌تواند یک انتخاب سالم برای بیماران دیابتی هم باشد، خیار است.

وی گفت: مطالعات نشان می‌دهد که عصاره خیار می‌تواند برای کاهش قند خون مفید باشد. خیار کربوهیدرات و کالری پایینی دارد؛ اما از نظر ویتامین‌ها و مواد مغذی که ممکن است به کاهش سطح قند خون و بهبود سلامت عمومی کمک کند، غنی است.

مظهری خاطرنشان کرد: خیار یک منبع عالی از فیبر رژیمی است که فواید زیادی دارد؛ از جمله کنترل اشتها و کمک به کنترل قند خون. علاوه بر این، شاخص گلیسمی خیار ۱۵ است و این یعنی شما می‌توانید تقریباً هر مقداری که می‌خواهید از این میوه مصرف کنید.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه