آیت الله رئیسی: مهمترین وظیفه خودم را رفع دغدغه مردم و جوانان در زمینه اشتغال می دانم

1400/8/6

اولین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت سیزدهم به ریاست رئیس جمهور برگزار شد.

در این جلسه از زیست بوم اشتغال کشور با هدف ایجاد سالانه به طور میانگین یک میلیون شغل رونمایی شد. این زیست بوم دو الزام در زمینه تکنیک‌ها و روش های ایجاد اشتغال و ایجاد و هماهنگی در سطح کلان برای عملیاتی شدن ظرفیت ها و زیرساخت های کشور در راستای اشتغال آفرینی دارد.

زیست بوم اشتغال، دو گروه افراد بیکار و افراد فاقد شغل شایسته را عنوان مخاطب در نظر دارد و تلاش می کند برای افراد بیکار شغل ایجاد کرده و وضعیت شغلی افراد فاقد شغل شایسته را نیز بهبود بخشد.

همچنین در این جلسه 20 مصوبه در راستای تسهیل و تحقق برنامه ملی ایجاد اشتغال به تصویب رسید.

بخشی از سخنان رئیس جمهور محترم در این جلسه:  

مهمترین وظیفه خودم را در مقطع فعلی رفع دغدغه مردم و جوانان در زمینه اشتغال می دانم.

بیشترین مراجعات مردمی به من، بویژه در سفرهای استانی برای درخواست شغل است و ایجاد اشتغال از مسائل اولویت دار دولت است و از همه وزرا و بویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انتظار جدی دارم که ایجاد اشتغال را در اولویت دستور کارهای خود قرار دهند.

مردم برای رفع مشکلات خود و از جمله بیکاری به دولت امید بسته اند و باید کاری کنیم که این امیدها افزون شوند، نه اینکه تبدیل به یاس و ناامیدی شود.

رفع مشکل اشتغال با توصیه مقدور نیست و باید یک جنبش ایجاد شغل به راه انداخت.

تهیه بانک اطلاعاتی بیکاران و شاغلان و شناخت توانایی های افراد بیکار از ضرورت های جنبش ایجاد شغل است و بخش خصوصی باید در این جنبش میدان دار باشد.

وضعیت پیچیده نظام اداری و بروکراسی ناکارآمد کشور به یکی از موانع بزرگ پیش روی ایجاد اشتغال تبدیل شده است که باید در راستای تسهیل ایجاد اشتغال اصلاح شود.

بسیاری از آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد و طلاق با ایجاد اشتغال و رونق تولید رفع خواهند شد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی raisi_org