پیام «بان کی مون» به مناسبت روز جهانی ایدز

1394/9/15

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز (١ دسامبر ٢٠١٥ برابر با ١٠ آذر ١٣٩٤) گفت: هر کودک می تواند رها از اچ آی وی از مادری بدنیا بیاید که نه تنها زنده می ماند بلکه زندگی با کرامتی را دنبال می کند , پایان بخشیدن به همه گیری ایدز پیش نیاز موفقیت برنامه "هر زن، هر کودک" است.

به گزارش وب دا؛ متن این پیام به شرح زیر است:

ما امسال روز جهانی ایدز را با امیدی جدید گرامی می داریم. اینجانب فعالیت های بی شائبه فعالان این عرصه را تحسین می کنم و تلاشهای بی دریغ کارکنان حوزه سلامت را ارج می نهم. اینجانب همچنین ادای احترام می نمایم به مدافعان حقوق بشر و مواضع اصولیشان و شهامت همه آنانی که دست به دست داده، برای پیشرفت علیه این بیماری می کوشند.

رهبران جهان به اتفاق آراء متعهد شده اند همه گیری ایدز را در قالب اهداف توسعه پایدار که در سپتامبر به تصویب رسید، تا سال ٢٠٣٠ به پایان برسانند. این تعهد، قدرت همبستگی انسان ها در تبدیل یک بیماری ویرانگر به یکی از فراگیرترین جنبش های جهانی تاریخ معاصر را نشان می دهد. ما باید از پاسخ جهان به ایدز بسیار بیاموزیم. مردم یکی بعد از دیگری در پشتیبانی از علم و دانش، حقوق بشر و توانمندسازی همه آنانی که با اچ آی وی زندگی می کنند، برخاسته اند و ما اینچنین به همه گیری ایدز پایان خواهیم داد؛ با همدیگر پیش به جلو.

لیکن پنجره فرصت ما برای عمل در حال بسته شدن است. اینجانب به همین دلیل خواستار شتاب بخشیدن به پاسخ جهانی از طریق افزایش سرمایه  گذاری در کوتاه مدت و کاهش فاصله بین نیازها و خدمات، هستم. ما باید در تمامی جبهه ها دست به کار شویم اگر می خواهیم همه گیری را مهار و از برگشت آن پیشگیری بکنیم. ما باید تعداد افرادی که تحت درمان حیات بخش هستند را بیش از دو برابرافزایش داده، به رقم ٣٧ میلیون برسانیم. ما باید آموزش های لازم و گزینه های واقعی در دسترس دختران نوجوان و زنان جوان قرار دهیم تا قادر باشند از خود در برابر اچ آی وی محافظت نمایند. ما همچنین باید دسترسی کامل جمعیت های کلیدی به خدماتی که با حفظ احترام و کرامت ارائه می شود، را فراهم کنیم.

هر کودک می تواند رها از اچ آی وی از مادری بدنیا بیاید که نه تنها زنده می ماند بلکه زندگی با کرامتی را دنبال می کند. پایان بخشیدن به همه گیری ایدز پیش نیاز موفقیت برنامه "هر زن، هر کودک"و استراتژی جهانی است که اینجانب برای تضمین سلامت و تندرستی زنان، کودکان و نوجوان در کمتر از یک نسل، معرفی کردم. رسیدن به اهداف Track-Fast "سریع ترین مسیر" نه تنها از بروز اچ آی وی پیشگیری و تعداد مرگ های مرتبط با ایدز را کاهش می دهد، بلکه انگ و تبعیض مربوط به اچ آی وی را از میان برمی دارد.

اینجانب مشتاقانه در انتظار نشست بلندپایه مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ درباره ایدز هستم و آن را به عنوان یک فرصت قطعی برای جهان جهت اعلام تعهد خود نسبت به انتخاب "سریع ترین مسیر"پایان دادن ایدز، تلقی می کنم. در این روز جهانی ایدز، اجازه دهید با تجدید اراده خود در دفاع از عدالت، دسترسی و امید روزافزون در سراسر جهان،به جان باختگان این بیماری ادای احترام کنیم.

منبع: وزارت بهداشت