برنامه های جمعیت افرای سبز در هفته جهانی گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز

  جمعیت افرای سبز به مناسبت هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز برنامه های متنوعی برگزار نمود.  
1394/9/25

به مناسبت روز جهانی ایدز سال 2015 برنامه هایی به شرح ذیل توسط جمعیت افرای سبز صورت گرفت:

 

  • حضور پر رنگ موبایل کلینیک در سطح شهر، دانشگاه ها، خوابگاه های دانشجویی و ... جهت اطلاع رسانی، مشاوره و آموزش و انجام تست تشخیص سریع اچ آی وی(Rapid test)  

در کلیه مناطق شهر کرمانشاه علی الخصوص در دانشگاه ها، در طول هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز با توزیع بروشور(با موضوعات کلیات اچ آی وی، روابط جنسی ایمن، حاملگی و اچ آی وی و ... )، تراکت های آموزشی و ... بین عموم مردم اطلاع رسانی عمومی در خصوص اچ آی وی / ایدز صورت گرفت، لازم به ذکر است در این مدت از افراد دارای رفتارهای پرخطر به درخواست خودشان و به صورت کاملا داوطلبانه و محرمانه، مشاوره و تست اچ آی وی انجام شد. همچنین آموزش های لازم در خصوص پیشگیری از اچ آی وی در قالب گروه های چند نفره در داخل موبایل کلینیک صورت گرفت.

  • اطلاع رسانی از طریق ارسال پیامک

در هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز به تعداد 5000 نفر از عموم مردم، بیماران عضو مرکز مشاوره و باشگاه مثبت کرمانشاه پیامک با متن زیر(شعار روز جهانی ایدز 2015) ارسال شد:

" درمان اچ آی وی کلید پیشگیری است، بیماران را برای درمان حمایت کنیم.  "

  • اطلاع رسانی از طریق جامعه مجازی و اپلیکیشن ها:

در هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز اطلاع رسانی عمومی در خصوص این بیماری، راه های انتقال و ... از طریق جامعه مجازی و اپلیکیشن ها با ارسال پیام های آموزشی و انیمیشن های مرتبط صورت گرفت.

  • برگزاری کارگاه آموزشی یکروزه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به کودک برای ماماها

کارگاه PMTCT (پیشگیری از انتقال HIV از مادر به کودک) با همکاری و مشارکت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، جمعیت افرای سبز، انجمن سلامت خانواده ایران و فدراسیون IPPF در تاریخ 25/09/1394 برگزار گردید.

این کارگاه با هدف شناسایی زنان باردار مبتلا به HIV ، شروع و پایبند بودن به درمان مادران مبتلا جهت پیشگیری از انتقال HIV از مادر به کودک و ارتقاء و تقویت آموزش های پیشگیرانه برای تعداد 30 نفر ماما به مدت 8 ساعت در سالن جلسات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه برگزار شد.

در این کارگاه معاون و کارشناسان امور اجتماعی استانداری کرمانشاه، مسئولین و کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، نماینده انجمن سلامت خانواده ایران و مسئولین جمعیت افرای سبز و باشگاه مثبت کرمانشاه حضور داشتند.

  • سمینار پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر

سمینار پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر به مناسبت هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز در تالار شهید بهشتی استان کرمانشاه در تاریخ 10/09/1394 برگزار گردید. در این سمینار جمعی از مسئولین و کارکنان سازمان های دولتی و غیردولتی استان حضور داشتند. هدف از برگزاری این سمینار بررسی نقش اعتیاد در شیوع اچ آی وی / ایدز و ایجاد همبستگی بیشتر بین سازمان ها در خصوص پیشگیری از اعتیاد در راستای کنترل اچ آی وی / ایدز بود. این سمینار یکروزه در 2 تایم صبح و بعد از ظهر به مدت 4 ساعت به طول انجامید. در حاشیه این سمینار نمایشگاهی مصور با مفاهیم آموزشی در زمینه اعتیاد و اچ آی وی برپا گردید که در این نمایشگاه بروشورهایی با موضوعات کلیات اچ آی وی، روابط جنسی ایمن، حاملگی و اچ آی وی و ... و همچنین تراکت های آموزشی در این خصوص بین مدعوین توزیع گردید.

  • شرکت در نمایشگاه هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی 

در هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز، باشگاه مثبت کرمانشاه و مرکز مشاوره نوجوان و جوانان جمعیت افرای سبز در نمایشگاهی که به همین مناسبت در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برپا شده بود شرکت کرده و فعالیت های خود را به معرض دید گذاشتند. این نمایشگاه به مدت 3 روز از تاریخ 14/09/1394 لغایت 16/09/1394 به طول انجامید.

  • شرکت در نمایشگاه پژوهش و فناوری

جمعیت افرای سبز در نمایشگاه پژوهش و فناوری که متقارن با هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز در محل دائمی نمایشگاه‌ های بین‌المللی کرمانشاه واقع در پارک شاهد برپا شده بود شرکت کرد و فعالیت های خود را به معرض دید گذاشت. در این نمایشگاه بروشورهایی با موضوعات کلیات اچ آی وی، روابط جنسی ایمن، حاملگی و اچ آی وی و ... و همچنین تراکت های آموزشی در این خصوص توزیع شد. این نمایشگاه به مدت 3 روز از تاریخ 15/09/1394 لغایت 17/09/1394 به طول انجامید.

  • برگزاری کلاس های آموزشی پیشگیری از اج آی وی / ایدز در مرکز مشاوره نوجوانان و جوانان جمعیت افرای سبز، دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی

در طول هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز کلاس های پیشگیری از اچ آی وی / ایدز در مرکز مشاوره نوجوانان و جوانان جمعیت افرای سبز، تعدادی از دانشگاه های استان و خوابگاه های دانشجویی برگزار گردید. در این کلاس ها کلیات اچ آی وی / ایدز، راههای انتقال و عدم انتقال بیماری، دوره پنجره و ... ، روابط جنسی ایمن و چگونگی استفاده صحیح از کاندوم و ... بطور کامل شرح داده شد.

  • توزیع 100 پکیج معیشتی

به مناسبت هفته گرامیداشت پاسخ ملی به ایدز و همچنین با نزدیک شدن به شب یلدا، جمعیت افرای سبز با همکاری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه تعداد 100 بسته معیشتی شامل مواد غذایی مرغوب و اساسی برای 100 خانواده از اعضای باشگاه مثبت کرمانشاه که از لحاظ مالی مستعد دریافت این بسته ها بودند تهیه و توزیع کردند.  

 

منبع: روابط عمومی جمعیت افرای سبز